Strefy niskiej emisji

Strefy niskiej lub ograniczonej) emisji LEZ Stref niskiej emisji ust LEZs) są to obszary miasta bądź regionu, gdzie mogą wjeżdżać tylko takie pojazdy, które spełniają wymagane normy ekologiczne i tym samym nie zanieczyszczają powietrza szkodliwymi substancjami. Oznacza to, że do takiej strefy nie mogą wjeżdżać pojazdy, które nie spełniają odpowiednich norm lub w niektórych przypadkach ich właściciele muszą ponosić dodatkowe opłaty za możliwość wjazdu do strefy.

Znane są one również jako strefy Środowiskowe, Umweltzonen, Milieuzones i Lavutslippssone i Miljozone i Miljözon.

Strefy niskiej emisji są często najbardziej skutecznym środkiem, które mogą podjąć miasta, aby zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza w ich okolicy. Emisje, które są ograniczane poprzez LEZy to głównie drobne cząstki pyłów PM10, PM2,5, dwutlenek azotu oraz pośrednio ozonu.

Emisje z pojazdów klasyfikowane są według tzw "Standardy Euro" dla pojazdów, których dotyczą. W wielu przypadkach dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na spełnianie określonych wymogów przez pojazd jest to, czy posiada on filtr cząstek stałych lub katalizator. Przed wjazdem do strefy LEZ, użytkownik pojazdu musi dowiedzieć się jakie normy dany pojazd spełnia oraz czy są one zgodne z wymogami strefy.

Największa strefa niskiej emisji znajduje się w Niemczech w Zagłębiu Rury i obejmuje ona powierzchnię 850 km2 i zawiera 13 miast od Duisburga na Zachodzie do Dortmundu na Wschodzie i od Recklinghausen na Północy do Essen na Południu.

Obecnie w Europie strefy niskiej emisji funkcjonują w ponad 200 miastach z czego pona 50 dotyczy Niemiec.

Szczegółowe informacje dotyczące stref ograniczonej emisji w Niemczech znajdują się pod linkiem