Polskie miasta w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast Europy!

Francuska organizacja „Respire” w oparciu o dane dotyczące zanieczyszczeń powietrza gromadzone przez Europejską Agencję Środowiskową, które to dane przesyłane są Agencji ze stacji pomiarowych zlokalizowanych w całej UE, stworzyła ranking europejskich miast w których najczęściej przekraczane są dopuszczalne normy zanieczyszczeń powietrza. Przygotowując ranking uwzględniono takie zanieczyszczenia jak pyły zawieszone, dwutlenek azotu oraz ozon. W pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast znalazły się trzy polskie miasta Kraków, Warszawa oraz Wrocław. Kraków zajął w tym rankingu miejsce 3, Wrocław 8, zaś Warszawa 10. Najbladziej zanieczyszczonymi miastami Unii Europejskiej są Sofia (Bułgaria) aż 320 dni z przekroczeniami dopuszczalnych norm zanieczyszczeń oraz Mediolan (Włochy) 272 dni z przekroczeniami. Kraków na trzecim miejscu znalazł się z 210 dniami. W rankingu znalazły się jeszcze takie miasta jak Katowice (16 miejsce), Łódź (21), Poznań (25), Bydgoszcz (36), Szczecin (37). Najlepiej z Polskich miast ujętych w rankingu wypadły Gdańsk (63 miejsce) oraz Lublin (40 miejsce).

Ranking opublikowany przez „Respire” nie mówi nam nic nowego o skali zanieczyszczeń powietrza, którymi oddychają mieszkańcy polskich miast. Wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza w Polsce znany jest od lat. Ranking oparty został o dane gromadzone przez wybrane stacje pomiarowe z poszczególnych miast, które to dane należałoby porównać z danymi z innych stacji pomiarowych, zlokalizowanych w miastach. Niestety jeśli chodzi o Polskę system monitoringu choć spełnia minimalne wymagania Unijne, to niestety jest daleki od doskonałości. Weźmy choćby przykład Warszawy. W Warszawie w której największy udział w emisji zanieczyszczeń ma transport zlokalizowana jest tylko jedna stacja pomiarowa, która mierzy zanieczyszczenia komunikacyjne. W Berlinie takich stacji jest ponad 20!

Pomijając niuanse związane z liczbą stacji pomiarowych i ich usytuowaniem wyniki opublikowanego rankingu rzucają bardzo złe światło na jakość życia w polskich miastach. Należy przy tym pamiętać, że zanieczyszczenia powietrza takie jak pyły są bardzo groźne dla zdrowia ludzkiego.

Można powiedzieć, że choć w tym aspekcie Polska jest w czołówce Europy, pytanie tylko czy akurat takich miast chcemy. W dalszym ciągu brakuje zdecydowanych działań ze strony rządu oraz samorządów, które spowodowałyby poprawę powietrza, którym czy tego chcemy czy nie, musimy oddychać.